2000 рік

У Львові функціонує єдиний в Україні клуб любителів "горбатого" "Запорожця". Якщо у славетні шістдесяті тендітний фольксвагенівський "жучок" полонив західний автосвіт, то на теренах колишнього СРСР того часу титул народного автомобіля по праву заслужив "горбатий" "Запорожець". Однак роки йшли, і якщо західний "жучок", суттєво модернізований, і далі стирає шини на європейських автобанах, то рідненький "горбатий" уже давно перейшов до розряду антикваріату. Попри це, і в Україні вистачає справжніх його фанів – власників уцілілих "Запорожців", які переконані, що кращої машини немає.
Побачити нині цей славетний витвір українського машинобудування на наших дорогах – справжня рідкість, а сам вигляд "гробика на колесах" викликає у багатьох людей хіба що усмішку. Але власники старого "Запорожця", багато з яких є його ровесниками (адже цим машинам от-от стукне сорок років!), не ображаються. Так воно і є, запевняють вони, на цьому українському міні може їздити лише людина без комплексів і з неабияким почуттям гумору. При цьому змовницьки посміхаються. Мовляв, ви краще у даішників запитайте, чи знімають вони штрафи з "горбатого". А це, погодьтеся, велика перевага.

     

Нині "Запорожець" (та ще й після тюнінгової обробки) претендує принаймні на звання унікального взірця вітчизняного автомобілебудування. Адже авто, яке навіть у сорок років спроможне гідно колесити по рідному бездоріжжю, заслуговує принаймні на повагу. Але... Попри ці дифірамби, "Запорожця" в нашій країні навряд чи чекає славетна доля фольксвагенівського "жучка", який уже кілька останніх років переживає в Європі справжнє друге дихання (за величиною продажу він сьогодні входить у десятку найпопулярніших європейських марок). А от "горбатай", на жаль, відійшов у глибоку історію. Саме тому, охоплені щирою любов'ю до свого вимираючого автодинозаврика, заради збереження його світлої пам'яті, власники цього антикваріату згуртовуються в усій Україні. А в Західній Україні навітъ створено клуб любителів 3A3-965A з гордою назвою –"ЗАЗ-Козак".

Донедавна цей клуб, який діє у Львові ще з 1983 року, був такою собі неформальною організацією з кількома справжніми шанувальниками "горбаoгого", членство яких обмежувалось взаємним обміном дефіцитними запчастинами. Але часи змінюються, і вже нині любителі опинилися під крилом Галицького автомобільного клубу, який зробив із "ЗАЗ-Козак" свій структурний підрозділ. А тут уже любительська анархія не пройде: доволі суворі правила клубу змушують власників автомалюка весь час підтримувати його у формі. I насамперед це стосується технічного стану (вони ж бо тепер навітъ у ралі участь беруть). Словом, перший крок у боротьбі з автомобільною дискримінацією зроблено. А як же з гумором? І тут усе гаразд. Скажімо, за правилами клубу, тому водієві, який спромігся обігнати "мерс" на трасі (і таке, повірте, трапляється!) присуджують почесне звання –- "заслужений козак"...

Та найвизначніша подія для всіх любителів "Запорожця" має статися наприкінці цієї осені. Адже вперше в Україні 18-19 вересня у Львові "горбаті" братимугь участь в авторалі другої категорії (серед автолюбителів), яке проводитиметься під егідою Автомобільної федерації України. Воно включене до офіційної програми святкування Дня міста. Планується, що в перегонах візьмуть участь 12 екіпажів, в основному члени того ж авто-фан-клубу "ЗАЗ-Козак". До речі, одним із організаторів і спонсорів цьогорічного ралі виступила газета "Експрес", яка також представлятиме на змаганнях свій екіпаж.

В Украіні офіційно зареєстрований лише львівский клуб "Запорожців". Львів'яни мають контакти з рижанами і москвичами. Закордонні однодумці, маючи такі авта, є членами клубів старих автомобілів. А у Вінниці містом навіть курсують приватні таксі... теж "Запорожці". Усі вони також хочуть приїхати у госгі до львів'ян на змагання, і, якщо вистачить грошей на бензин, обов'язково візьмуть участь у ралі. У самому ж Львові горбатих "Запорожців" чимало, але дійсних членів клубу наразі лише 12. Львівсыоій авго-фан-клуб "ЗАЗ Козак" має навіть гімн "Горбатому "Запорожцю", який вперше виконають перед львівською ратушею хлопці з "Пікардійської терції" у День міста, під час параду-виїзду антикварних автомобілів вітчизняного виробництва. Наймолодше авто, яке є в автофан-клубі, 1969 року народження, найстарше - 1961 року. Тож якщо побачите такого "Запорожця", можете не сумніватися: цій машині вже точно понад ЗО років. А це найкраще підтвердження того, що "горбатий" "Запорожець" - справді доброякісний український автомобіль, перевірений часом.

Дмитро ДОБРОДОМОВ, "Експрес"

Правова інформація

При використанні інформації представленої на даному веб-сайті обов'язково слід вказувати гіперпосилання. Несанкціоноване використання будь-якої інформації з цього веб-сайту є порушенням законів про авторське право.
Адміністрація веб-сайту не несе відповідальності за будь-які прямі, непрямі, спеціальні чи неспеціальні збитки, викликані використанням цього сайту чи пов'язаних із ним веб-сайтів, а також за несвоєчасність поновлення інформації розміщеної на сайті. Назви та зображення торгових знаків, розташовані на даному веб-сайті, які належать третім особам, вказані в ілюстративних цілях та належать їх власникам. Посилання на сайти третіх осіб Адміністрація веб-сайту не несе відповідальність за зміст та достовірність інформації на веб-сайтах, гіперпосилання на які вказані на даному сайті.